Coaching in the UK

Call for coaches to be recognised as Team GB returns from most successful Olympic Games

Wed, 24 Aug 2016

As Team GB returns home from the Rio Olympics this week, Sports Coach UK is calling for the coaches behind the athletes to be recognised alongside their medal winning performers.

Team GB went beyond all expectations by becoming the first nation to better its results following a home games, returning from Rio with a record 67 medals.

There were historic medals in Gymnastics as Max Whitlock and Bryony Page won Britain’s first medals in their respective events, Katherine Grainger became GB’s most successful female Olympian in rowing, Jason Kenny equalled the tally of our most decorated male Olympians as cycling continued to shine in the velodrome and not to forget Mo Farah’s double double on the track as he retained gold in the 10,000 and 5,000 metres.

As the nation was glued to device screens over 12 days of sporting action, athletes celebrating their success acknowledged the support they receive from their coaches.

Adam Peaty, after winning gold in the 100m Breaststroke, was quick to praise coach Mel Marshall; straight after his Silver in the Men’s Omnium, Mark Cavendish praised all the support staff behind the British cycling team while Jade Jones pulled Paul Green into the spotlight and lifted his arm high to show his efforts were just as important as her performance in winning the Taekwondo Gold.

Elsewhere, Sports Minister Tracey Crouch and UK Sport Director of Performance, Simon Timson have both paid tribute to the “excellent” coaches behind the success of Team GB.

The work of coaches will be recognised at the UK Coaching Awards in November and Sports Coach UK is calling for governing bodies of sport to recognise the huge achievements from coaches at Rio by nominating them for an award.

Mark Gannon, Chief Executive Officer, said:

“The UK Coaching Awards honour sports coaches and coaching organisations who have demonstrated outstanding success in their sport and this exactly what the Team GB coaches and support teams have done in Rio.

“Along with the rest of the nation, I have been delighted to see such fantastic results from our athletes throughout the Olympics and now is the time for us to showcase the coaches who support them.”

As well as recognising elite coaches, the UK Coaching Awards raises the profile of coaches from all levels of sport with 11 categories in total open to all sports.

To make a nomination, visit the UK Coaching Awards page.

Table of Rio Olympics 2016 winners and coaches

Medal

Sport

Event

GB Coach

Athlete

Gold

Swimming

Men's 100m Breaststroke

Mel Marshall

Adam Peaty

Gold

Canoeing

Men's kayak single (K1)

Mark Ratcliffe

Joe Clarke

Gold

Diving

Men's synchronised 3m springboard

Ady Hinchcliffe

Jack Laugher / Chris Mears

Gold

Cycling

Men's team sprint

Jan van Eijden, Justin Grace

Philip Hindes / Jason Kenny / Callum Skinner

Gold

Rowing

Women's pair

Robin Williams

Helen Glover / Heather Stanning

Gold

Rowing

Men's Four

Jurgen Grobler

Alex Gregory / Constantine Louloudis / George Nash / Mohamed Sbihi

Gold

Cycling

Men's Team Pursuit

Heiko Salzwedel

Steven Burke, Ed Clancy, Owain Doull, Sir Bradley Wiggins

Gold

Rowing

Men's Eight

Christian Felkel

Andrew Triggs Hodge / Pete Reed / Scott Durant / Tom Ransley / Matt Gotrel / Paul Bennett / Matt Langridge / Will Satch / Phelan Hill 

Gold

Cycling

Women's team pursuit

Paul Manning

Katie Archibald / Elinor Barker / Joanna Rowsell-Shand / Laura Trott

Gold

Athletics

Men's 10,000m

Barry Fudge

Mo Farah

Gold

Gymnastics

Pommel Horse

Scott Hann

Max Whitlock

Gold

Gymnastics

Floor

Scott Hann

Max Whitlock

Gold

Golf

Men's Golf

Sean Foley

Justin Rose

Gold

Tennis

Men's Singles

Ivan Lendl, Leon Smith

Andy Murray

Gold

Equestrian

Individual Dressage

Carl Hester

Charlotte Dujardin

Gold

Sailing

Finn

Matt Howard

Giles Scott

Gold

Cycling

Women's Omnium

Paul Manning

Laura Trott

Gold

Cycling

Men's Individual Sprint

Jan van Eijden, Justin Grace

Jason Kenny

Gold

Cycling

Men's Keirin

Jan van Eijden, Justin Grace

Jason Kenny

Gold

Triathlon

Men's Triathlon

Ben Bright, Malcolm Brown, Jack Maitland

Alistair Brownlee

Gold

Sailing

Women's 470

Joe Glanfield

Saskia Clark / Hannah Mills

Gold

Taekwondo

Women's -57kg

Paul Green

Jade Jones

Gold

Hockey

Women's

Danny Kerry

GB Women's Squad

Gold

Equestrian

Individual Jumping

none

Nick Skelton

Gold

Canoeing

Men's kayak single

Alex Nikonorov

Liam Heath

Gold

Boxing

Women's flyweight 51kg

Dave Alloway

Nicola Adams

Gold

Athletics

Men's 5,000m

Barry Fudge

Mo Farah

Silver

Swimming

Women's 400m freestyle

David McNulty

Jazz Carlin

Silver

Swimming

Women's 200m Individual medley

David McNulty

Siobhan Marie O'Connor

Silver

Swimming

Men's 4x200m freestyle

Bill Furniss (Head)

Stephen Milne / Robbie Renwick / Daniel Wallace / Duncan Scott

Silver

Rowing

Women's Double Sculls

Paul Thompson

Katherine Grainger / Vicky Thornley

Silver

Canoeing

Men's canoe double (C2)

Mark Delaney

David Florence / Richard Hounslow

Silver

Rugby

Rugby Seven's

Simon Amor

GB Men's Squad

Silver

Equestrian

Team Dressage

Yogi Breisner / Di Lampard / Richard Waygood

Fiona Bigwood / Charlotte Dujardin/ Carl Hester / Spencer Wilton

Silver

Gymnastics

Trampoline

Tracy Whittaker

Brony Page

Silver

Swimming

Women's 800m freestyle

David McNulty

Jazz Carlin

Silver

Rowing

Women's Eight

Paul Thompson

Katie Greves / Melanie Wilson / Frances Houghton / Polly Swann / Jessica Eddie / Olivia Carnegie-Brown / Karen Bennett / Zoe Lee / Zoe de Toledo

Silver

Athletics

Heptathlon

Toni Minichiello

Jessica Ennis-Hill

Silver

Swimming

Men's 4x100m medley 

Bill Furniss (Head)

Adam Peaty / Chris Walker-Hebborn / Duncan Scott / James Guy

Silver

Sailing

Men's RS:X class

Dominic Tidey

Nick Dempsey

Silver

Gymnastics

Pommel Horse

Paul Hall

Louis Smith

Silver

Cycling

Men's Individual Sprint

Justin Grace

Callum Skinner

Silver

Cycling

Men's Omnium

Heiko Salzwedel

Mark Cavendish

Silver

Cycling

Women's Sprint

Justin Grace

Becky James

Silver

Cycling

Women's Keirin

Iain Dyer (Head)

Becky James

Silver

Diving

Men's 3m springboard

Adrian Hinchcliffe

Jack Laugher

Silver

Canoeing

Men's Kayak Double

Alex Nikonorov

Liam Heath / Jon Schofield

Silver

Triathlon

Men's Triathlon

Ben Bright, Malcolm Brown, Jack Maitland

Jonny Brownlee

Silver

Taekwondo

Men's 80kg

Nelson Saenz Miller

Lutalo Muhammad

Silver

Boxing

Men's super heavyweight

Lee Pullen

Joe Joyce

Bronze

Shooting

Men's trap

Joe Neville

Ed Ling

Bronze

Diving

Men's synchronised 10m platform

Jane Figueiredo

Tom Daley / Dan Goodfellow

Bronze

Cycling

Men's Time Trial

Rod Ellingworth

Chris Froome

Bronze

Shooting

Men's double trap

Ahmed Al Maktoum

Steve Scott

Bronze

Judo

Women's -70kg

Kate Howey

Sally Conway

Bronze

Athletics

Long Jump

Dan Pfaff

Greg Rutherford

Bronze

Gymnastics

Men's Individual all-round

Scott Hann

Max Whitlock

Bronze

Athletics

Women's Hammer

Tore Gustafsson

Sophie Hitchon

Bronze

Gymnastics

Women's Floor

Amanda Reddin

Amy Tinkler

Bronze

Cycling

Women's Sprint

Justin Grace

Katy Marchant

Bronze

Boxing

Men's light-heavyweight

Rob McCracken (Performance Director)

Joshua Buatsi

Bronze

Badminton

Men's Doubles

Jakob Hoei

Marcus Ellis / Chris Langridge

Bronze

Athletics

Women's 4x100m relay

Stephen Maguire

Asha Philip / Desiree Henry / Dina Asher-Smith / Daryll Neita

Bronze

Triathlon

Women's Triathlon

Brendan Purcell

Vicky Holland

Bronze

Taekwondo

Women's +67kg

Paul Green

Bianca Walkden

Bronze

Athletics

Women's 4x400m

Stephen Maguire

Kelly Massey / Eilidh Doyle / Anyika Onoura / Emily Diamond / Christine Ohuruogu

Bronze

Gymnastics

Horizontal Bar

Scott Hann

Nile Wilson

 

Add to My Folder