We use cookies to give you the best experience and to help improve our website. By using our website you are accepting our cookies.  Learn More

15 Aug 2023 3,018

UK Coaching announces coaches selected for 2023 Coach Development Programmes

We are delighted to reveal the names of the coaches taking part in UK Coaching's Focus, Horizon, Elevate and Explore Coach Development Programmes.

The programmes provide learning and development experiences for coaches at the performance stage of the athlete development pathway. 

Each coach will receive an exceptional level of support and be empowered to take ownership of their learning journey and have the autonomy to explore the depth and breadth of their professional development.

With 151 coaches from 39 sports across the four programmes, UK Coaching offers the largest cross-sport performance coach development programme in the country, providing tailored support based on the individual needs and context of each coach. 

Coaches will be given the opportunity to engage with:

  • A coach developer or learning group support.
  • On-demand and live coach development content, created in partnership with subject matter experts from around the world.
  • Social learning spaces. 
  • Mindset and behaviour profiling tools.
  • Environment experiences. 
  • Full access to the UK Coaching Club. 

This year's cohort of coaches are:

Aimed at: Coach 
Start month: Cohort 1 – September 2023
Start month: Cohort 2 – January 2024

Archery:

  • Anthony Ferguson    
  • Tony Gray    
  • Craig Hobin    
  • David Shaw  

Badminton:

  • Andrew Aspinal

Basketball:

  • Jay Runga    
  • Tom Brinkley

Basketball (Wheelchair):

  • Joe Bestwick  

Boxing:

  • Phil Knight    
  • John MacInnes    
  • Reece Redmond    
  • Philip Wilson    
  • Carl Ellis    
  • Chris Lodge    
  • Dean Sugden    

Cricket:

  • Mark Garaway   

Cycling:

  • Anthony Anderson    
  • Henrietta Colborne    
  • Stephen Jenkins  

Cycling – MTB XC (cross country):

  • Ric Jamieson    

Equestrian:

  • Sara Gallagher    

Equestrian (Dressage):

  • Charlie Hutton    

Fencing (sabre):

  • Brynmor Saunders  

Football:

  • Simon King    
  • Steven Menzies    

Golf:

  • George Boswell  

Gymnastics:

  • Lisa Jestico    
  • Javon Thompson    
  • Joseph Fox    

Gymnastics (Double Mini Trampoline):

  • Jason Richardson

Gymnastics (Trampoline & Double mini trampoline):

  • Melanie Stewart Wills    
  • Rachael Wells    

Gymnastics (Trampoline):

  • Richard Hellawell    
  • Charlotte Cunningham    

Handball:

  • Luke Jennings 

Hockey:

  • Joshua Peterson    
  • Matthew Bell    
  • Duncan Buckmaster    
  • Ian Cordwell    
  • Dan Fox    
  • Richard Hobley    
  • Reggie Keates    
  • Rob Sorrell    
  • Mathew Way    
  • Leon Webster    
  • Christopher Davis    
  • Robert Farrington    

Ice Hockey:

  • Seth Bennett    
  • Stephen Hirst    
  • Kerry Dunn    

Ice Skating:

  • Helen James-green    

Ice Skating (Figure):

  • Christopher Boyadji    
  • Tamsin Sear Watkins    
  • Christian Newberry    

Ice Skating (Short Track Speed Skating):

  • Billy Simms 

Judo:

  • Jo Crowley    
  • Adam Lowery    
  • Vince Skillcorn    

Lacrosse:

  • Conor Dockery    

Modern Pentathlon:

  • Katie French    

Rugby (Wheelchair):

  • Ayaz Bhuta    

Rugby League:

  • Kev Marshall    
  • Graham Roberts    
  • Matt Thompson    

Rugby Union:

  • John Mallett    
  • Valentina Bianchetto    
  • Katie Crute    
  • Joe Simpson  

Sailing:

  • Helena Lucas    

Sailing/Windsurfing:

  • Becky Ellis    

Shooting (Rifle):

  • Alexander Sinclair Bruce  

Skateboarding:

  • Alec Fenton    

Snowsport (Alpine Ski Racing):

  • Jordan Fellows    

Surfing:

  • Tori Gower    

Swimming:

  • Pat Leaman    
  • Stuart McCrea    
  • Richard Turner    
  • Craig Prime    

Tennis:

  • Stephen Whelan

Triathlon:

  • Chris Price    

Volleyball:

  • Philip Crawford    
  • Richard Flynn    
  • Darren Lewis

Volleyball (Sitting):

  • Samuel James

Aimed at: Head Coach / Senior Coach
Start month: June 2023

Boxing:

  • Alan Brown    
  • John Stubbs    

Cycling (BMX):

  • Robert Sidlow    

Fencing:

  • Michael Evans-Jones    
  • Keith Cook    

Football & Futsal:

  • Marc Forrest    

Golf:

  • Spencer Henderson    

Gymnastics (Artistic):

  • Katie Foster    

Hockey:

  • Mark Moss    

Modern Pentathlon:

  • Tom Toolis    

Rowing:

  • Chris Bartley    
  • Julian Egan-Shuttler    
  • William Fletcher    

Rugby League:

  • Tom Coyd    

Rugby Union:

  • Steve Halsey    

Skateboarding:

  • Daniel Markham 

Snowsport (Alpine Ski Racing):

  • Paul Telling    

Sprint Canoeing:

  • Tomas Duarte    

Sprint Kayaking:

  • Imogen Collins    

Swimming:

  • Jamie Fowler    
  • Mikey Hire    
  • Matt Smart    

Volleyball:

  • Freddie Fairbairn    

Wrestling:

  • David Ong    

Aimed at: Female Coach / Female Head Coach / Female Senior Coach
Start month: September 2023

Archery:

  • Julia Brooks    

Badminton:

  • Teresa Kelleher  

Boxing:

  • Laura Sargeant    

Cricket:

  • Aimee Rees  

Cycling (Cyclo-Cross):

  • Bethany Crumpton    

Football:

  • Rosie Lawrence    

Golf:

  • Georgia Lewis    
  • Katy McNicoll     

Gymnastics:

  • Jenny Clay    
  • Caprice Miloro    

Gymnastics (Men’s Artistic):

  • Shona Grigor  

Gymnastics (Trampoline):

  • Carys Edwards

Indoor Volleyball:

  • Katelynn Slade    

Modern Pentathlon:

  • Antonia Cord    

Rowing:

  • Meghan Hunter    
  • Holly Stead    

Rugby Union:

  • Valentina Bianchetto    
  • Jess Bunyard    
  • Katie Crute    

Swimming:

  • Janet Hutchings    

Aimed at: Coach / Head Coach / Senior Coach
Start month: June 2023

Archery:

  • Damien Lennon    
  • Nicholas Mitchell

Basketball:

  • Troy Culley    

Boxing:

  • Amanda Coulson    
  • Michael Maguire    

Climbing:

  • Suzan Dudink    

Climbing (Paraclimbing):

  • Zoe Spriggins

Fencing:

  • Philip Shepherd-Foster    
  • Francesca Whalley  

Golf:

  • Kathryn Imrie

Gymnastics (Women’s Artistic):

  • Nicola Woodward    

Handball:

  • Geanina Kirkland  

Hockey:

  • James Bateman    
  • Chris Duncan    
  • Brett Holland    
  • Zoe Sinclair    

Ice Skating (Short Track Speed Skating):

  • Richard Shoebridge    

Modern Pentahtlon:

  • Robert Flack    

Rugby (Touch):

  • Gary Lambert    

Sailing (Foil Windsurfing):

  • James Hatcher    

Shooting:

  • Robert Shawyer    

Shooting (Rifle):

  • Andrew Nimmo

Tom Hartley, UK Coaching Coaching Team Lead, said:
“We are delighted to welcome such a knowledgeable and experienced group of coaches on to our Coach Development Programmes in 2023/24. We are excited to see how coaches will develop through the variety of opportunities at their disposal whilst taking part in the programme. It is a fantastic opportunity for the coaches to connect, collaborate and work together. Thank you also to UK Sport, who are a critical partner in bringing this programme to life.”

The Design Principles Behind Our Programmes

In the first of a two-part instalment, we focus on our collaborative approach with partners to enhance the diversity of the coaching workforce and foster diversity of thought.

Read it Now

Part Two: Diving into a Seascape of Learning

In the second instalment, we shine a spotlight on learning design and how our new approach empowers performance coaches to shape their own learning journey. 

READ IT NOW

Stay Connected. Join the Club.

Join UK Coaching Club for the latest #GreatCoaching news, tips and offers delivered straight to your inbox, access to our Duty to Care digital badge and much more!

Register for Free